Strasbourg 2012

Strasburg jest położony w północno-wschodniej części Francuskiej Alzacji i departamentu Dolny Ren. W starożytności była to osada celtycka. Jako miasto zaistniało w 12 r. p.n.e. W 500 r. weszło w skład państwa Franków. W 1262 r. Strasburg zyskał status wolnego miasta Rzeszy. W sierpniu 1681 r. Strasburg został przyłączony przez Ludwika XIV do Francji. Po wojnie francusko-pruskiej miasto zostało przyłączone do Cesarstwa Niemieckiego. Po I wojnie światowej w 1918 roku Strasburg ponownie przejęli Francuzi. Podczas II wojny światowej w 1940 Strasburg został przejęty przez III Rzeszę. Miasto zostało wyzwolone przez generała Leclerca w 1944 roku i zwrócone Francji.

Strasburg to jedno z niewielu miast na świecie, których centrum zostało sklasyfikowane przez UNESCO jako światowe dziedzictwo ludzkości. To tutaj w latach 1434-1444 Johannes Gutenberg opracował wynalazek druku książek. W 1792 r. w Strasburgu Claude Joseph Rouget de Lisle napisał Marsyliankę. Ze Strasbura pochodzi też Matt Pokora – znany francuski piosenkarz pochodzenia polskiego.

Najważniejszą budowlą  miasta jako cenny przykład średniowiecznej XIII-XV wiecznej architektury, łączącej cechy późnego romanizmu, z przede wszystkim wczesnym gotykiem francuskim i dojrzałym gotykiem niemieckim, zawierająca zarówno na zewnątrz jak i w środku liczne cenne dzieła średniowiecznej rzeźby kamiennej m.in. portale południowego ramienia transeptu, tzw. Filar Anielski oczywiście jest Katedra Najświętszej Marii Panny – Notre Dame –  wzniesiona z czerwonego piaskowca, a w niej wciąż działający zegar astronomiczny.

Petite France – Mała Francja –  dzielnica Strasburga, nazwa pochodzi od szpitala, umieszczonego tam dla żołnierzy Franciszka I, cierpiących na czarną ospę. Dawna dzielnica m.in. rybaków i garbarzy. Większość uliczek do dziś nosi nazwy tych profesji. Zabudowania w znacznej części stanowią przykład konstrukcji szachulcowych z XVI i XVII wieku. Dziś znajdują się tam hotele i knajpki, w których skosztować można typowo alzackiego flammeküeche – tradycyjne alzackie danie w formie tarty na bazie ciasta chlebowego, cebuli, skwarków i śmietany.

Strasbourg jest siedzibą Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – orzeka w sprawach praw człowieka zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz Parlamentu Europejskiego – Parlament Europejski jest jednoizbowy i reprezentuje obywateli państw należących do Unii Europejskiej, którego oficjalną siedzibą jest Strasburg, ale też Bruksela. W stolicy Belgii odbywa się część obrad, umiejscowione są komisje parlamentarne i władze klubów. Natomiast sekretariat i biblioteka mają swoją siedzibę w Luksemburgu. Parlament Europejski liczy obecnie 785 eurodeputowanych, którzy wybierani są na pięcioletnią kadencję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s