Vianden, Luxembourg

Vianden – miasto i gmina ze statusem miejskim we wschodnim Luksemburgu, w dystrykcie Diekirch, nad rzeką Our. Graniczy z Niemcami.

Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się położony na zalesionym wzgórzu zamek Vianden: początkowo istniała tu, wzniesiona w V w. n.e. rzymska wieża obserwacyjna. Sam zamek powstał najprawdopodobniej około wieku XI jako siedziba książąt Vianden. W 1264 roku zamek wraz z całą okolicą dostał się pod panowanie Luksemburgów, a w 1417 roku stał się ich wyłączną własnością. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany, w jego architekturze można dziś wyróżnić elementy wielu stylów, m.in. romańskiego, gotyckiego i renesansowego. W XIX wieku budowla popadła w ruinę. W 1977 roku zamek przeszedł na własność państwa, został odrestaurowany i obecnie udostępniany jest zwiedzającym.

W samym mieście znajduje się ponadto XIII-wieczny kościół Trójcy Świętej (Eglise des Trinitaries) z misternymi krużgankami.

W mieście działają też dwa muzea. Jedno poświęcone jest Victorowi Hugo, który często bywał, a przez pewien czas, w 1871 roku, również mieszkał w Vianden. Muzeum to mieści się w domu, zajmowanym dawniej przez pisarza. Drugie muzeum poświęcone jest miejscowej sztuce ludowej.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s