Ruiny opactwa Aulne – Abbaye d’Aulne

Opactwo Aulne było klasztorem cystersów położonym między Thuin i Landelies nad rzeką Sambre w biskupstwie Liege w Belgii.

Pierwotnie był to klasztor benedyktyński, założony przez świętego Landelina w roku 657. W 880 r. opactwo zostało zniszczone przez Normanów i zaniedbane przez następne pięćdziesiąt lat by odrodzić sie na nowo dzięki interwencji Richaire, biskupa Liege.

Przed 974 rokiem benedyktyni zostali zastąpieni przez duchownych diecezjalnych wiodących wspólne życie, którzy jednak przyjęli regułę św. Augustyna w 1144.

W roku 1147 pod rządami Henry de Leyen, biskupa Liege, klasztor przeszedł w ręce cystersów z Clairvaux a Franco de Morvaux został pierwszym opatem cystersów.

Odtąd Aulne rozkwitało jako klasztor cystersów. Opactwo cystersów z Aulne doświadcza bezprecedensowego dobrobytu w swojej historii, szczególnie dzięki staraniom biskupa Liege, Hugues de Pierrepont, co znacząco przyczynia się do dobrobytu materialnego i duchowego opactwa. Staje się jedenym z najpotężniejszych opactw Księstwa Liège.

XV wiek dla klasztoru był wiekiem niepokojów. Wielokrotnie mnisi uciekali przed wojskami księstwa Liége i wojskami książąt Burgundii, które toczyły boje o wpływy w regionie. Opactwo Aulne za każdym razem ponosiło znaczne szkody.

Na początku XVI wieku, klasztor został ograbiony podczas francuskiej inwazji. W drugiej połowie stulecia, w wyniku nieprawidłowości w wyborach opata, naraźili swoją reputację i rozwój.

XVIII wiek był złotym wiekiem dla opactwa Aulne. Zasobne środki finansowe opactwa pozwalają na jej kompleksową odnowę pod przewodnictwem opata Barthélemy Louant.

W 1794 roku opactwo zostało spalone przez francuskich rewolucjonistów, na czele których stał generał Charbonnier. Nie oszczędzono nawet biblioteki, która zawierała 40.000 książek i 5.000 rękopisów.

W 1875 roku został zbudowany nowy kościół na miejscu starego wejścia do klasztoru, który stał się również kościołem parafialnym.

W 2006 roku dzięki funduszom UE i regionu Walonii, ruiny opactwa Aulne zostały udostępnione turystom.

W 2010 roku region Walonii odkupił klasztor za symboliczne euro i planuje odrestaurować opactwo w najbliższych latach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s