Fort Breendonk 2009

Fort Breendonk leży w Belgii, blisko miasta o tej samej nazwie,Breendonk, około dwudziestu kilometrów na południowy zachód od Antwerpii.

Fort Breendonk jest fortyfikacją zbudowaną w 1906 roku jako część drugiego pierścienia obrony wokół Antwerpii, w obronie Belgii między silnymi sąsiadami – fortami Liezele na zachodzie i na wschodzie fortem Walem. Nie był  jeszcze całkowicie skończony a już przestarzały przed nadejściem I wojny światowej.

Pierwotnie fort Breendonk był wyposażony w siedem kopuł pancernych – jedno działo 150 mm., dwie haubice 120 mm. i cztery karabiny 75 mm. Cztery 120 mm. działa i cztery karabiny 75 mm. znajdowały się w betonowych bunkrach po obu stronach fortu jako wsparcie dla sąsiednich fortyfikacji. Czternaście karabinów 57 mm. rapid-fire mające zapewnić bliską obronę.

Inwazja Belgii rozpoczęła 4 sierpnia 1914 roku. 9 września 1914 generał von Besler wydał rozkaz szturmu na Antwerpię. Breendonk jest zbombardowały po raz pierwszy w dniu 1 października 1914 roku przez odziały znajdujące się 8 – 9 kilometrów  poza zasięgiem własnej artylerii. 1, 6 i 8 października, fort Breendonk, sięgają 563 razy bomby austriackiej haubicy 305 mm. Dowódca fortu, Wijns został śmiertelnie ranny na swoim posterunku. Dopiero w dniu 9 października, fort poddał się.

W okresie międzywojennym, belgijska armia od czasu do czasu wykorzystywała fort jako koszary. Breendonk zostaje wybrana na siedzibę Komendy Głównej armii belgijskiej w przypadku inwazji.

Podczas II wojny światowej, od 20 września 1940 roku fort Breendonk staje się „SS-Auffanglager”. Początkowo obóz jest strzeżony tylko przez kilku SS-manów i oddział Wehrmachtu. We wrześniu 1941 roku,  przybywa SD Wachtgruppe jako wzmocnienie straży: tym razem nie są to niemieccy SS-mani ale flamandzcy. W sumie około 3.500 osób, w tym trzydzieści kobiet, doświadczyły „piekła Breendonk”. Połowa z tych osób nie przeżyła.

W ciągu pierwszego roku okupacji, Żydzi stanowią połowę całkowitej liczby więźniów.  Breendonk staje się obozem przejściowym gdzie przetrzymywano więźniów przez  trzy miesiące, do czasu deportacji do obozów koncentracyjnych w Niemczech, Polsce i Austrii. Na początku 1942 roku oraz po utworzenia oddziału „Sammellager” wszyscy Żydzi zostają wywiezieni na wschód do obozów zagłady. Fort Breendonk stopniowo staje się obozem dla więźniów politycznych i belgijskich bojowników ruchu oporu.

Po wyzwoleniu, 4 września 1944 r., fort służy jako więzienie dla byłych już „pracowników” obozu oraz kolaborantów nazistowskich.

Obecnie opiekunem memoriału jest Nationaal Gedenkteken Fort van Breendonk i można zwiedzać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s