Dinant, Belgique

Teren obecnego Dinant był zamieszkany już w neolicie i czasach rzymskich. Pierwsza wzmianka o Dinant pochodzi z VII wieku. W tym czasie święty Perpete, biskup Tongeren i Maastricht wybrał Dinant na swoją rezydencję i ufundował kościół świętego Wincenta. W roku 870, Karol II Łysy zdecydował iż część Dinant będzie administrowana przez hrabiego Namur, a pozostała część – przez biskupa Tongeren, a potem Liège. W XI wieku, cesarz Henryk IV dał niektóre prawa do Dinant księciu-biskupowi Liège. Od tego czasu miasto jest jedną z 23 głównych miast diecezji Liege. Pierwszy kamienny most na rzece Mozie i większe naprawy wybudowanego wcześniej zamku to dzieło XI-wieczne. Aż do końca XVIII wieku Dinant podlegało suwerenowi Liege, od czasu do czasu powstając przeciw niemu.

Z powodu strategicznego położenia na rzece Mozie, Dinant było narażone na ciągłe bitwy i grabieże. W 1466 roku, Filip III Dobry, księże Burgundii, wuj Ludwika Burbona, który został księciem-biskupem Liege i syn Filipa, Karol I Łysy ukarali miasto topiąc 800 spośród jego mieszkańców w Mozie i podpalając miasto.

W owym okresie Dinant i rywalizujące z nim Bouvignes specjalizowały się w obróbce metalu, produkcji świeczniki, pateny i inne religijne przedmioty.

W XVI i XVII wieku z powodu wojen pomiędzy Francją i Hiszpanią, Dinant ucierpiało z powodu zniszczeń, głodu i epidemii, choć pozostawało neutralne. W 1675 roku francuska armia pod wodzą marszałka François de Créquy okupowała miasto. Pod koniec XVIII wieku Dinant na krótko dostało się pod panowanie austriackie. Cała diecezja została z 1795 roku scedowana na Francję.

Miasto zostało zniszczone ponownie w 1914 roku. W tym roku 674 mieszkańców zostało zamordowany przez niemiecką armię.

Rozpoznawalny punktem miasta jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny, przebudowana w stylu gotyckim na starych fundamentach po tym jak w 1227 roku spadające z pobliskich klifów kamienie częściowo zniszczyły poprzedni romański kościół.

Powyżej kościoła wznosi się pionowa skała z ufortyfikowaną Cytadelą, która została wybudowana w XI wieku, by kontrolować dolinę Mozy. Biskup Liege przebudował i powiększył cytadelę w 1530 roku; została ona zniszczona w 1703 przez Francuzów. Istniejąca do dziś budowla powstała po przebudowie w 1821 roku, gdy Dinant należało do Królestwa Zjednoczonych Niderlandów.

Dinant jest również miastem rodzinnym Antoine Josepha Saxa, zwany Adolphem Saxem, budowniczego instrumentów muzycznych, konstruktora saksofonu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s